Zajmując się od ponad dwudziestu lat usługami remontowymi w Poznaniu i okolicach miałem styczność z bardzo różnymi, nieprzyjemnymi sytuacjami spotykającymi właścicieli nowych mieszkań czy domów jeszcze przed rozpoczęciem prac wykończenia ich wnętrz, inwestorzy, którzy zaaferowani są załatwianiem wielu formalności, w tym często bankowych, z uwagi na kredytowanie inwestycji, ufając, że przecież wszystko powinno przebiec bez problemów, zapominają niestety o czynniku ludzkim, deweloper pomimo najszczerszych chęci nigdy nie zadeklaruje się, że na pewno wszystko w oddawanym mieszkaniu czy domu jest bezbłędnie wykonane, byłoby to nierozważne i nielogiczne, dlatego też istnieje coś takiego jak odbiór techniczny czy rękojmia.
Jeśli już przytrafiają się usterki, najczęściej dotyczą wykonania tynków gipsowych lekkich, brakuje np. kątów prostych, które naturalnie muszą mieć równo 90 stopni, warto dokładnie obejrzeć czy ościeża okien mają te kąty, co widać często gołym okiem, otwory drzwiowe z jednej i drugiej strony po przyłożeniu 2.5 metrowej poziomicy muszą mieć i poziom i płaszczyznę z niewielkim odchyleniem rzędu 2 mm, to samo zresztą dotyczy wszystkich pozostałych ścian i sufitów.
Posadzka rzadko kiedy wymaga poprawienia, aczkolwiek zdarzają się lokale, w których jest miejscowo popękana, krawędź przy dylatacji ugina się pod naciskiem dorosłej osoby, to detale wymagające oczywistego poprawienia.
Jak zatem działać?
- Przezorny inwestor poprosi inspektora budowlanego o sprawdzenie stanu technicznego każdego elementu lokalu, umówienie wizyty najrozsądniej należy zaplanować przed odbiorem technicznym od dewelopera, naturalnie nie oznacza to, że gdybyśmy bez żadnego wsparcia odebrali lokal, a później znaleźli jakieś usterki wskazane np. przez potencjalną firmę remontową zajmującą się wnętrzami, którą poprosiliśmy o wycenę usługi wykończenia, deweloper wypnie się na inwestora, mówiąc, że przecież podpisał odbiór jakościowy i nic go to nie obchodzi, na szczęście istnieje coś takiego jak wady ukryte, i z punktu widzenia prawa oraz zazwyczaj dobrej woli dewelopera oraz podstaw elementarnej uczciwości, każdy nowy właściciel lokalu ma prawo coś przeoczyć, gdyż nie jest fachowcem, deweloper nie odmówi wykonania naprawienia usterki, lecz przeciąga się to wszystko w czasie, takie poprawki nie są zazwyczaj wykonywane od ręki, czasami może to ze względów formalnych i logistycznych przeciągnąć się na kilka tygodni i deweloper jest tutaj całkowicie na prawie, nie wykazując się w ogóle złą wolą.
- Zatem jeśli przed odbiorem technicznym mieszkania sami dokładnie sprawdzimy każdy element, aczkolwiek wymaga to posiadania odpowiednich narzędzi pomiarowych lub jeśli bardziej pragmatycznie poprosimy o diagnozę inspektora budowlanego, za którego usługę zapłacimy raptem 200 - 300 złotych, wtedy ze sporym wyprzedzeniem zgłaszamy ewentualne znalezione usterki, w takiej sytuacji odpowiednio wczesne zgłoszenie usterek naturą rzeczy przyspieszy przeprowadzenie ewentualnych napraw, w efekcie nie przesunie nam się za bardzo albo wcale umówiony termin rozpoczęcia prac remontowych i usługi wykończenia wnętrz.
- Klienci których obsługuję, często mieszkają w wynajętym lokalu, termin odbioru mieszkania i czas jego przygotowania do zamieszkania wkalkulowują w swój terminarz, planując wyprowadzkę w lokalu wynajmowanego, jeśli do przedsięwzięcia wykończeniowego podeszli zbyt nonszalancko i zdarzyły się jakieś prace dewelopera do poprawienia, wtedy pozostaje alternatywa; albo poczekać na poprawki dewelopera albo zlecić odpłatnie naprawy najętej firmie remontowej.
- Zważyć jednak należy, że jeśli poprawki dotyczą naprawdę nieskomplikowanych tematów, np. niewielkich braków kątów w tynku gipsowym, to pół biedy, można to poprawić niewielkim kosztem od ręki, ale zdarzały się sytuacje, w których to całkowicie źle wykonana została posadzka, np. uginała się podczas chodzenia, pękała itd., to już grubsza sprawa, w takiej sytuacji bezwzględnie należałoby zatrudnić rzeczoznawcę budowlanego, aby sprawdził kilka ważnych parametrów, jak twardość posadzki, jej grubość czy z jakiego styropianu został wykonany podkład, gdyż może się zdarzyć, że deweloper będzie chciał dokonać napraw poprzez zastosowanie półśrodków, na co nie musimy się godzić, wspierając się opinią rzeczoznawcy budowlanego, a w spornych sprawach ostrzec dewelopera pozwem sądowym.
- Tak samo stolarka okienna, drzwi wejściowe, te elementy muszą działać całkowicie sprawnie, jakiekolwiek rysy na ramie okiennej czy szybach oznaczają ich wadę, którą spokojnie zgłasza się deweloperowi, przecież za wszystko płacimy nie małe pieniądze jako za nowe elementy, więc nie obawiajmy się wymagać ich idealnej jakości.
- Firmy specjalizujące się w odbiorach mieszkań i domów w Poznaniu sprawdzą najdrobniejszy detal, porównując jakość ich wykonania z obowiązującymi polskimi normami budowlanymi, na każdy detal prac budowlanych istnieje konkretna norma, w której należy się zmieścić, zatem inspektor budowlany nie ocenia jakości wykonania indywidualnie, według własnego „widzi mi się”, musi się trzymać litery prawa budowlanego, gdyż gdyby nie, jego opinię również można by podważyć.
Co istotne, to...
- Do zdiagnozowania naszego lokum nie zatrudniajmy jednak pierwszego lepszego inspektora, najlepiej firmę, która posiada zespół inspektorów z różnych dziedzin, a zakres ich usług jest bardzo obszerny, to musi być ich „chleb powszedni”, podstawowa ich działalność, nie dodatkowa, dlatego gdy mój potencjalny, poznański klient pyta się mnie, czy pomogę mu podczas odbioru technicznego, odpowiadam, że oczywiście znam się na rzeczy, lecz nie jest to moja podstawowa działalność i sugeruję zawsze zatrudnienie do tego zadania firmy choćby z www.odbiormieszkaniapoznan.pl/ mającej w swoim zespole grupę inspektorów, której inspekcje budowlane są ich podstawową działalnością, poza tym deweloper bardziej może się liczyć z opinią podpisaną przez rzeczoznawcę budowlanego z aktualnymi uprawnieniami w danej dziedzinie, niż z opinią przyszłego wykonawcy prac remontowych i usługi wykończenia wnętrz.
Wojciech Gośliński
http://www.abartremonty.pl/
![]() |
Nowe mieszkanie, a kwestia jego odbioru
technicznego.
|

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz